Анатонация
Скъпи УЧИТЕЛИ,
Последвайте ни и направете курса си по философия вълнуващо пътешествие.
Нека направим часовете по философия завладяваща игра!
Това става с нови техники на преподаване и учене, ангажиращи интересите и мозъците на тийнейджърите с огромните възможности на виртуалната среда и реалните ситуации в училище и извън него.
На пътешествие ние обикаляме, оглеждаме, вникваме, впечатляваме се, удивляваме се, играем и отнасяме по нещо в главите си и в спомените си. То остава завинаги в нас като брънка от безкрайно сложната, удивителна, прекрасна тъкан на света, в който сме родени, живеем и ще напуснем един ден.
Всяка порция ново знание, всяко упражнение, всяка задача могат да се превърнат в малка игра:
интересни житейски ситуации;
малки провокации с въпроси;
мозъчни атаки: „Какво е решението, какво ще направиш, как ще постъпиш?“;
разказване на истории, заредени с въпроси и отговори;
виртуални и реални проблемни ситуации (казуси): „Нека си представим, че…“;
попълване на въпросници за себепознание: „кой съм, какъв съм, как ме приемат другите, какво правя най-добре, как уча, толерантен ли съм, имам ли самочувствие, имам ли емпатия, конфликтен ли съм, какви са моите вкусове и интереси, кои са моите групи, какви са моите зависимости?
Игрите могат да са индивидуални, за двама, за малък екип, за клас. Философстването е разговор с обмяна на мнения, аргументиране, критика. Всички тези диалогични форми могат да се превърнат в игри, например:
ролева игра: разиграване на житейски ситуации с участници;
игра-диспут между двама;
кръгла маса („философски кръг“);
„горещи столове“ за бързи отговори на въпроси, аргументиране и критика;
отборни състезания или миниконференции в клас или няколко класа по тези и антитези.
Ролевите игри са безкрайно поле, което увлича: „Нека аз играя чужденец, а ти местен“, „Нека влезнем в кожата на един затворник“, „Нека изиграем политик или мениджър, съдия или свидетел“.
Скъпи колеги,
Вече четвърт век и повече сме заедно в създаването и използването на учебници, учебни тетрадки, антологии и всевъзможни помагала. Знаете, че от самото начало на моята работа с учебници съм създавал нови техники за интересно учене на философията:
– философията като пътешествие (от 1992)
– философските текстове и формите на работа с тях (от 1992),
– темите за дискусия (от 1992),
– тестовете по философски теми (от 1992),
– философските казуси (от 1994),
– илюстрациите към теми и понятия – шеговити и сериозни (от 1995),
– задачите като игри (от 2001),
– диалозите и вицовете (от 2001),
– провокациите и мозъчните атаки (от 2002),
– първата мултимедия по философия (от 2006),
– въпросници за себепознание (от 2017),
– ролевите игри (от 2017)
– дилемите (от 2018).
Сега сме на нов етап с нови програми и нов вид учебници. Учебниците вече са не само текстови, но и визуални инструменти, богато илюстрирани и интерактивни.
Навлязоха електронните учебници (варианти) със своите ресурси: изпъкващи понятия и малки задачи, задачи и тестове онлайн и офлайн, звукови ефекти, увеличаващи се образи и картини, анимации, презентации, видео материали.
Всичко това не бива да ни отдалечава от знанието, а да го обогатява! Лесното разглезва, лесните достъпи до всичко и лесните решения лишават подрастващите от житейско съзряване чрез трудностите и тяхното преодоляване, в проблемите и острите ситуации, в които да вземаме решения. Потребителските навици ни лишават от собствена уникалност, от търсене и усилие, от вземане на решения и носене на отговорност. Това е така и за подрастващите, и за самите нас.
Тази книга е за вас и е създадена, за да подпомогне и обогати вашите часове по философия. Тя е резултат от много години труд и опит в преподаване и създаване на учебна литература по философия.
Авторът